Arçelik Çamaşır Makinesi Kart Arızaları

On 10 Ekim 2012

Çamaşır Makinesi Anakartı Arızaları

Çamaşır Makinesinde Anakart Arızası Sonucu Neler Olur?

  • Çamaşır Makinesi çalıştırma düğmesine bastığınızda derhal boşaltma pompası kendiliğinden çalışır ve başla dur ya da diğer adıyla başla iptal (tek tuştur) tuşunun ışığı anında söner ve sönük kalmaya devam eder.
  • Kapı açma tuşunun ışığı da aynı anda sönüp çamaşır kapağını kilitli tutar!

Bunlar olduğunda çamaşır makisinde arızalı bir parça olduğu anlaşılır. Bu problem sürekli gözükmez. Bunun anlamı çamaşır makineniz de bir parça bozulmak üzeredir. Eğer arıza halinde gözüken durumlar sürekli hale geldiyse makinenizde bir parçanın bozulduğu anlamına gelir.

Eğer kapı kilidinde bozukluk varsa nedeni gövdeden yada çevreden aldığı nemden dolayı oksidasyon sonucu mekanik ve iletkenlik kaybına uğrayarak bozulma ve sert ön yüze darbe almasıdır. Şişli Arçelik Servisi‘ne gelerek kapak kilidinin yenisini alabilirsiniz. Kilidi değiştirirken gövdeye tutturduğunuz ön yüzdeki iki vidasını sımsıkı sıkmayın arıza tekrar edecektir. Yavaşça sıkarak yerine tam yerleştiğinden emin olun. Çünkü sonraki üretim serileri fazla sıkma ile yani eski orijinal sıkılığa ulaştığı anda kasıp yine problem verebilir.

Aynı şekilde ısıtıcıdaki mevcut ntc ptc ve benzeri komponenetler, sensorler, su pompası su seviye ölçeri, programlama 360 derece döner butonu, ana kart soketleri ve benzeri donanımlar sebep verir. Bazı durumlar da ısıtıcı bozulup ntc si sağlam olsa bile makine problem vermeden çalışabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir