Çamaşır Makinesi Kazan Rulmanları

On 15 Ekim 2012

Çamaşır Makinesi Kazan Rulmanları

Çamaşır makinesi kazan rulmanları her makinede değişik montaj edilmiştir. Bu rulmanların boyutu yine her makinede değişiklik gösterir.

Kazan rulmanları çelik kazanlı çamaşır makinelerinde kazanın arka kısmında bulunan bir döküm içine yerleştirlimiştir. İki (2) adet rulman ve bir adet keçe kullanılır. Plastik kazanlarda ise rulman ve keçe sayısı değişmez, sadece rulmanlar döküm üzerine değil plastik kazanın gövedesine montaj edilmiştir.

Rulmanların ortasına iç kazan yani tanburun mili girer. Rulmanların önünde bulunan keçe rulmanlara su girmesini engeller. Zaten genelde rulman arızalarının sebebi keçeden dolayıdır. Bozulan keçe rulmanların su almasını sağlar ve su alan rulmanlar sesli çalışmaya başlar. Bu sesle makinenizi kullanmaya devam ederseniz, ileride rulmanlar dağılır ve kazan dönme kabiliyetini kaybeder. Bu durum ilerlediği zaman sadece kazan rulamanlarının değişimi ile giderilemeyebilir. Tanbur mili zarar gördüyse değişmesi lazımdır. Bu tipte ilerlemiş rulman arızalarında tanbur değişmezse makinenizin kazanı balanslı döner ses yapar ve tekrar rulmanların bozulmasına sebebiyet verir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir