Çamaşır Makinesi Pompa Motoru

On 19 Ekim 2012

Çamaşır Makinesi Pompa Motoru

“çamaşır makinem su boşaltmıyor”,”çamaşır makinemin içinde su kalıyor”,”çamaşır makinem suyu tam boşaltmıyor” gibi sık sık karşılaşılan sorunların arkasında genel olarak çamaşır makinesi pompa moturu vardır.

Pompa motoru çamaşır makinesinde bulunan pis suyun dışarıya tahliye edilmesinde kullanılan enerji ile çalışan manyetik bir parçadır. Çamaşır makinesi çalışırken belirli aralıklarda pis suyun tahliye edilmesi gerekir, bunuda çamaşır makineniz pompa motoru ile sağlar. Pompa motorlarının su emiş gücü yoktur ve sadece basınç gücü vardır. Su emişini ise su seviyesinin altında olduğu için direkt olarak sağlar. Pompa motorları genelde bozulduğu zaman, arızayı sıkma programında belli eder. Çünkü çamaşır makineniz belirli programlar arasında su boşaltır. Pompa bozulmuşsa eğer suyu tahliye edemez ve program sonlanır. Böylelikle içinde su kalır ve sizde makinenizin yıkama yaptığını ama sıkma yapmadığını zannedersiniz.

Pompa motorları şimdilerde genel olarak mekanik olmaktan çıkmış manyetik olarak piyasaya sürülmüştür. Manyetik pompalar çalışma esanısnda çok ısındığı için plastik malzemede esneme yapar ve mıknatıs kısmına su alır ve suyu tam boşaltamaz. Bunun sonucun da çamaşırlarınızın ıslak çıkmasına sebep olur. Eğer makineniz su boşaltmıyorsa pompanın ön kısmına bağlı olan bir filtre kapağı vardır. Bu kapak cihazın ön kısmında görünür filtre kapağını açarak içinde pislik varsa temizleyiniz ve daha sonra tekrar deneyiniz. Aynı arıza tekrarlarsa pompa arızalı olabilir. Bu yüzden bir servis çağırmanız gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir