Buzdolabının Gelişimi ve Tarihi

Buzdolabının Gelişimi ve Tarihi

İnsanlık tarihinin başlangıcında kar ve buzlar muhafaza edilerek yazın soğutma amacıyla kullanılıyordu. Ticari amaçlı ilk buz satışını 1806 yılında Frederic Tudor yapmıştır. O dönemde buz kralı olarak tanınan Tudor, teknesi ile 130 tonluk buzu Antil Adaları'na götürmüştür. 3500 dolar kaybeden Tudor vazgeçmeyip daha sonra 1850 yılında 150.000 tonluk buz kütlesi satışı sağlamıştır. Buz ile soğutma 1800'lü yılların sonuna kadar devam etmiştir.

Buz ile soğutma yöntemi yerine makine ile soğutma çalışmalarına başlanmış ve mekanik soğutma ile ilgili bilinen ilk örnek 1780 yılında İngiliz Thomas Harris ile John Long' a aittir. Amerikalı Jacop Perkins 1834 yılında eter ile çalışan pistonlu makinenin patentini almıştır. John Gorrie ticari maksatlı çalışan soğutma makinesi yapmış ve "Klima Sistemleri – Soğutma – Ticari buz imali" konularının babası olmuştur.

İlk kez Doktor James Harrison birayı soğutmak amacıyla mekanik soğutmayı kullanmış ve başarılı olmuştur. Soğutucuda Sülfirik Eter kullanılmıştır.

1861 yılında Dr. Alexander Kirk, kömür ısısı ile çalışan ilk Absorbsiyonlu soğutma cihazını geliştirmiştir. Buz imalinin ticari sahaya girmesi 1800'lü yılların sonlarında olmuştur.

Karl Linde ilk elektrikli buzdolabını yapay olarak 1877'de yapmayı başarmıştır.

1913 yılında evde kullanılmak amacıyla İlk buzdolabı yapılmıştır. Domelre markalı olan buzdolabı elektrikle çalışıyordu. Gövdesi ahşaptan yapılma buzdolabının soğutucu aygıtı dolabın yarısı kadardı ve soğutucu kısmı dolabın tavanına konmuştu.

1918 yılında Kelvinatör adlı şirket tarafından otomatik olarak çalışan buzdolapları imal edilmeye başlandı. İlk sene 67 dolap satıldı. 1918 ile 1920 yılları arasında 200 buzdolabı yapılarak satıldı.